CY7C1380C-167BZI
CY7C1380C-167BZI CY7C1380C-167BZI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1380C-167BZI
CY7C1380C-167BZI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1380C-167BZI In Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case165-LBGA
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.135 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity18M (512K x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed167MHz
Format-MemoryRAM
Functional Description
Features
• Fast clock speed: 250, 225, 200, 167 MHz
• Provide high-performance 3-1-1-1 access rate
• Fast OE access times: 2.6, 2.8, 3.0, 3.4 ns
• Optimal for depth expansion
• Single 2.5V ±5% power supply
• Common data inputs and data outputs
• Byte Write Enable and Global Write control
• Chip enable for address pipeline
• Address, data, and control registers
• Internally self-timed Write cycle
• Burst control pins (interleaved or linear burst sequence)
• Automatic power-down available using ZZ mode or CE deselect
• Available in 119-ball bump BGA, 165-ball FBGA and 100-pin TQFP packages
• JTAG boundary scan for BGA packaging version
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback