BY459-1500S
BY459-1500S BY459-1500S - Brand New NXP Semiconductors IC Chips
Get Quote
Buy Now
BY459-1500S
BY459-1500S - Brand New NXP Semiconductors IC Chips
Manufacturer Part No: BY459-1500S In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryIC Chips
VR = 1500 V
VF ≤ 1.2 V / 1.25 V
IF(peak) = 12 A (f = 48 kHz)
IF(peak) = 10 A (f = 82 kHz)
IFSM ≤ 100 A
trr ≤ 350 ns / 220 ns
GENERAL DESCRIPTION
The BY459 series is supplied in the conventional leaded SOD59 (TO220AC) package.
FEATURES
• Low forward volt drop
• Fast switching
• Soft recovery characteristic
• High thermal cycling performance
• Low thermal resistance
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback