JW030A8-M
JW030A8-M JW030A8-M - Brand New ABB Embedded Power DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
JW030A8-M
JW030A8-M - Brand New ABB Embedded Power DC-DC Converters
Manufacturer Part No: JW030A8-M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerABB Embedded Power
Product CategoryDC DC Converters
SeriesJW030
TypeIsolated Module
PackagingBulk
Package-Case9-DIP Module
Operating-Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Size-Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max6A
Voltage-Input-Min36V
Voltage-Input-Max75V
Voltage-Isolation1.5kV (1500V)
Voltage-Output-15V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.81
Power-Watts-Manufacture-Series30W
Description
The JW030-Series Power Modules are dc-dc converters that operate over an input voltage range of 36 Vdc to 75 Vdc and provide precisely regulated outputs. The outputs are isolated from the inputs, allowing versatile polarity configurations and grounding connections. The modules have maximum power ratings of up to 30 W at a typical full-load efficiency of up to 83%.
These power modules feature remote on/off, output sense (both negative and positive leads), and output voltage adjustment, which allows output voltage adjustment from 80% to 110% for the JW030A-M, D-M, F-M, G-M and 60% to 110% for the JW030B-M, C-M of the nominal output voltage. For disk-drive applications, the JW030B-M Power Module provides a motor-start surge current of 3 A. The modules are PC board-mountable and encapsulated in metal cases. The modules are rated to full load at 100 °C case temperature. No external filtering is required.
Features
· Small size: 61.0 mm x 57.9 mm x 12.7 mm (2.40 in. x 2.28 in. x 0.50 in.)
· Low output noise
· Constant frequency
· Industry-standard pinout
· Metal case
· Case ground pin
· 2:1 input voltage range
· High efficiency: 83% typical
· Overcurrent protection
· Remote on/off
· Remote sense
· Adjustable output voltage: 80% to 110% of VO, nom
· Output overvoltage protection
· UL* 1950 Recognized, CSA† C22.2 No. 950-95 Certified, VDE 0805 (EN60950, IEC950) Licensed
· Within FCC Class A radiated limits
Applications
· Distributed power architectures
· Communications equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback