NCP1052ST136T3G
NCP1052ST136T3G NCP1052ST136T3G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1052ST136T3G
NCP1052ST136T3G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1052ST136T3G In Stock
SeriesNCP1052
TypeMonolithic High Voltage Regulators
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.006632 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 150 C
Package-CaseSOT-223-4
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223 (TO-261)
Watt40W
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sYes
Voltage-Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up8.5V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.5 V ~ 10 V
Duty-Cycle77%
Frequency-Switching136kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Control-Features-
enable end product equipment to be compliant with low standby power requirements. This device series combines the required converter functions allowing a simple and economical power system solution for office automation, consumer, and industrial products. These devices are designed to operate directly from a rectified AC line source. In flyback converter applications they are capable of providing an output power that ranges from 6.0 W to 40 W with a fixed AC input of 100 V, 115 V, or 230 V, and 3.0 W to 20 W with a variable AC input that ranges from 85 V to 265 V.**
• On−Chip 700 V Power Switch Circuit and Active Startup Circuit
• Rectified AC Line Source Operation from 85 V to 265 V
• Input Undervoltage Lockout with Hysteresis
• Oscillator Frequency Options of 44 kHz, 100 kHz, 136 kHz
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback