CY7C1625KV18-300BZXC
CY7C1625KV18-300BZXC CY7C1625KV18-300BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1625KV18-300BZXC
CY7C1625KV18-300BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1625KV18-300BZXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case165-LBGA
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (15x17)
Memory Capacity144M (16M x 9)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Speed300MHz
Features
■ Separate independent read and write data ports
❐ Supports concurrent transactions
■ 333-MHz clock for high bandwidth
■ Two-word burst on all accesses
■ Double data rate (DDR) interfaces on both read and write ports (data transferred at 666 MHz) at 333 MHz
■ Two input clocks (K and K) for precise DDR timing
❐ SRAM uses rising edges only
■ Two input clocks for output data (C and C) to minimize clock skew and flight time mismatches
■ Echo clocks (CQ and CQ) simplify data capture in high-speed systems
■ Single multiplexed address input bus latches address inputs for both read and write ports
■ Separate port selects for depth expansion
■ Synchronous internally self-timed writes
■ Quad data rate (QDR®) II operates with 1.5-cycle read latency when DOFF is asserted high
■ Operates similar to QDR I device with 1 cycle read latency when DOFF is asserted low
■ Available in × 9, × 18, and × 36 configurations
■ Full data coherency, providing most current data
■ Core VDD = 1.8 V (± 0.1 V); I/O VDDQ = 1.4 V to VDD
❐ Supports both 1.5 V and 1.8 V I/O supply
■ Available in 165-ball fine-pitch ball grid array (FBGA) package (15 × 17 × 1.4 mm)
■ Offered in both Pb-free and non Pb-free packages
■ Variable drive high-speed transceiver logic (HSTL) output buffers
■ JTAG 1149.1 compatible test access port
■ Phase Locked Loop (PLL) for accurate data placement
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback