LP2950CDTX-3.3
LP2950CDTX-3.3 LP2950CDTX-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP2950CDTX-3.3
LP2950CDTX-3.3 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP2950CDTX-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-252-3
Voltage-InputUp to 30V
Current-Output100mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.38V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
**The LP2950 and LP2951 are micropower voltage regulators that are
specifically designed to maintain proper regulation with an extremely low input−to−output voltage differential. These devices feature a very low quiescent bias current of 75 A and are capable of supplying output currents in excess of 100 mA. Internal current and thermal limiting protection is provided.**
second feature allows the output voltage to be preset to 5.0 V, 3.3 V or 3.0 V output (depending on the version) or programmed from 1.25 V to 29 V.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback