LM2578T-12
LM2578T-12 LM2578T-12 - Brand New Panduit IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM2578T-12
LM2578T-12 - Brand New Panduit IC Chips
Manufacturer Part No: LM2578T-12 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryIC Chips
Description
external components. All circuitry necessary to build a buck-switching regulator is included.
Features
• Guaranteed 3A Output Current
• High Efficiency
• Wide Input Voltage, up to 40V
• 3.3V, 5V, 12V, 15V and Adjustable Output Versions
• Thermal Shutdown and Current Limit Protection
• Requires only 4 External Components
• Low Power Standby Mode < 200µA Typical
• Shutdown Capability (Standby Mode)
• 52kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
• Uses Standard Inductors
• Pin-to-Pin Compatible with LM2576
Applications
• Efficient Pre-Regulator for Linear Regulators
• On-card Switching Regulators
• Positive to Negative Converter (Buck-Boost)
• Simple High-efficiency Step-down (Buck)
• Portable Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback