BLF6G10LS-160RN,11
BLF6G10LS-160RN,11 BLF6G10LS-160RN,11 - Brand New RF FETs
Get Quote
Buy Now
BLF6G10LS-160RN,11
BLF6G10LS-160RN,11 - Brand New RF FETs
Manufacturer Part No: BLF6G10LS-160RN,11 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: RF FETs
Contact us
ManufacturerSullins Connector Solutions
Product CategoryRF FETs
CategoriesCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Part-StatusActive
Card-TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number-of-Positions-Bay-Row24
Number-of-Positions48 Positions
Card-Thickness0.062" (1.57mm)
Number-of-Rows2 Rows
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting-TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact-MaterialBeryllium Copper
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness10?in (0.25?m)
Contact-TypeLoop Bellows
Color-
Flange-FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating-Temperature-65°C ~ 150°C
Material-InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read-OutDual
General description
160 W LDMOS power transistor for base station applications at frequencies from 700 MHz to 1000 MHz.
Features
Typical 2-carrier W-CDMA performance at frequencies of 920 MHz and 960 MHz, a supply voltage of 32 V and an IDq of 1200 mA:
Average output power = 32 W
Power gain = 22.5 dB
Efficiency = 27 %
ACPR = −41 dBc
Easy power control
Integrated ESD protection
Excellent ruggedness
High efficiency
Excellent thermal stability
Designed for broadband operation (700 MHz to 1000 MHz)
Internally matched for ease of use
Compliant to Directive 2002/95/EC, regarding restriction of hazardous substances (RoHS)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback