YB1210ST25A-3.3G
YB1210ST25A-3.3G YB1210ST25A-3.3G - Brand New YOBON IC Chips
Get Quote
Buy Now
YB1210ST25A-3.3G
YB1210ST25A-3.3G - Brand New YOBON IC Chips
Manufacturer Part No: YB1210ST25A-3.3G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerYOBON
Product CategoryIC Chips
Description
The YB1210R is a series of ultra-low-noise, low dropout (LDO) linear regulators with 2.0% output voltage accuracy. The YB1210R regulators achieve a low 320mV dropout at 300mA load current of 3.3V output and are available in voltages ranging from 1.2V to 3.6V with 0.1 V per step (custom voltage is considerable at request).
Features
High Accuracy Output Voltage : ± 2%
Wide Output Voltage Range : 1.2 ~ 3.6V
Ultra-Low-Noise Low-Drop-Out
Typical Output Current : 300 mA
Low Quiescent Current: ~60μA
320mV Dropout at 300mA 3.3V Output
Stable with 1.0μF Ceramic Capacitor
Only Need Input and Output Capacitors
Thermal Protection Shutdown
Output Short-Circuit Current Limit
Built-In Internal Soft-Start
Green Package (RoHS) Available
Applications
PDA, Notebook, PC Computers
DSC, Handset Camera Modules
PCMCIA Cards, PC Cameras
USB Based Portable Devices
GSM/GPRS/3G RF Transceiver
Wireless LANs
Bluetooth Portable Radios
Battery-Powered Devices
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback