HCM1104-1R5-R
HCM1104-1R5-R HCM1104-1R5-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
HCM1104-1R5-R
HCM1104-1R5-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: HCM1104-1R5-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFixed Inductors
SeriesHCM1104
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating16A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height4 mm
Length11.1 mm
Width10 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.157" (4.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency1.5μH
DC resistance (DCR)4.2 mOhm Max
Core MaterialsPowdered Iron
Current-Saturation32A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current32 A
Maximum-DC-Resistance4.2 mOhms
Core-MaterialPowdered Iron
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback