SST89E58RD2-40-C
SST89E58RD2-40-C SST89E58RD2-40-C - Brand New SST Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
SST89E58RD2-40-C
SST89E58RD2-40-C - Brand New SST Microcontrollers
Manufacturer Part No: SST89E58RD2-40-C In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSST
Product CategoryMicrocontrollers
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• 8-bit 8051-Compatible Microcontroller (MCU)
with Embedded SuperFlash Memory
– Pin-For-Pin Package Compatible
• SST89E5xxRD2 Operation
– 0 to 40 MHz at 5V
• SST89V5xxRD2 Operation
– 0 to 33 MHz at 3V
• 1 KByte Internal RAM
• Dual Block SuperFlash EEPROM
– 8/16/32/64 KByte primary block +
8 KByte secondary block
(128-Byte sector size for both blocks)
– Individual Block Security Lock with SoftLock
– Concurrent Operation during
In-Application Programming (IAP)
– Memory Overlay for Interrupt Support during IAP
• Support External Address Range up to 64
KByte of Program and Data Memory
• Three High-Current Drive Ports (16 mA each)
• Programmable Counter Array (PCA)
• Four 8-bit I/O Ports (32 I/O Pins) and
One 4-bit Port
• SPI Serial Interface
• Standard 12 Clocks per cycle, the device has an
option to double the speed to 6 clocks per cycle.
• Temperature Ranges:
– Commercial (0°C to +70°C)
– Industrial (-40°C to +85°C)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback