SC220STRT
SC220STRT SC220STRT - Brand New SEMTECH DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
SC220STRT
SC220STRT - Brand New SEMTECH DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: SC220STRT In Stock
Contact us
ManufacturerSemtech
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesX-EMI™
TypeX-EMI Enabled Synchronous Step Down Regulator
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameX-EMI
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 85 C
Package-CaseSOIC-8
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-SOIC
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching20MHz
Current-Output650mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage1V
Voltage-Output-Max3.3V
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.7V
Voltage-Input-Max5.5V
ShutdownShutdown
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-VoltageAdj
Operating-Supply-Current19 uA
Input-Voltage2.7 V to 5.5 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current650 mA
Switching-Frequency20 MHz
Input-Voltage-MIN2.7 V
Software Development KitSC220EVB
Supply-Voltage-Min2.7 V
Description
The SC220 is a 20MHz X-EMI™(1)-enabled step-down regulator optimized for powering low voltage rails from 2.7 to 5.5V input voltage. X-EMI™ inductor technology enables inductors to be drawn directly on the PC board. This technology meets or exceeds the EMI performance of chip inductors and eliminates the need for discrete inductors.
Features
■ Patented X-EMITM Inductor Technology
■ Enables Trace Inductors in PC Board Material
■ Excellent EMI Performance
■ Efficiency up to 90%
■ 19μA Quiescent Current under Very Light-load
■ Wide Input Voltage Range — 2.7V to 5.5V
■ Adjustable Output Voltage Down to 1.0V
■ Output DC Current — up to 650mA
■ High Light-load Efficiency via Automatic PSAVE Mode
■ Ultra-fast Transient Response — <1μs
■ Temperature Range — -40 to +85°C
■ Shutdown Current — 0.1μA (typical)
■ Requires Tiny 220nH Inductor
■ Requires Only 1μF of Output Capacitance
■ External Switching Frequency Synchronization
■ Protection Features Including
■ Over-Current Protection
■ Output Short-Circuit Protection
■ Thermal Shutdown Protection
■ Offered in SOIC 8 Lead Package
■ Lead-free, Halogen-free, and RoHS/WEEE Compliant
Applications
■ HDTV, Set Top Boxes, Gaming Consoles
■ POL Applications
■ White Goods
■ Automotive (EMI sensitive console applications)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback