ADP2120ACPZ-1.5-R7
ADP2120ACPZ-1.5-R7 ADP2120ACPZ-1.5-R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP2120ACPZ-1.5-R7
ADP2120ACPZ-1.5-R7 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: ADP2120ACPZ-1.5-R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesADP2120
TypeStep Down
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLFCSP-10
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package10-LFCSP-WD (3x3)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching1.2MHz
Current-Output1.25A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage1.5V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.3V
Voltage-Input-Max5.5V
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.5 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current1.25 A
Switching-Frequency1.2 MHz
Input-Voltage-MIN2.3 V
Load-Regulation0.08 %/A
Software Development KitADP2120-EVALZ
GENERAL DESCRIPTION
The ADP2164 is a 4 A, synchronous, step-down dc-to-dc regulator in a compact 4 mm × 4 mm LFCSP package. The regulator uses a current mode, constant frequency pulse-width modulation (PWM) control scheme for excellent stability and transient response.
FEATURES
4 A continuous output current
43 mΩ and 29 mΩ integrated FET
±1.5% output accuracy
Input voltage range: 2.7 V to 6.5 V
Output voltage: 0.6 V to VIN
Switching frequency
Fixed frequency: 600 kHz or 1.2 MHz
Adjustable frequency: 500 kHz to 1.4 MHz
Synchronizable from 500 kHz to 1.4 MHz
Selectable synchronize phase shift: 0° or 180°
Current mode architecture
Precision enable input
Power-good output
Voltage tracking input
Integrated soft start
Internal compensation
Starts up into a precharged output
UVLO, OVP, OCP, and thermal shutdown
Available in 16-lead, 4 mm × 4 mm LFCSP package
APPLICATIONS
Point-of-load conversion
Communications and networking equipment
Industrial and instrumentation
Consumer electronics
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback