CY7C1347F-133AC
CY7C1347F-133AC CY7C1347F-133AC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1347F-133AC
CY7C1347F-133AC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1347F-133AC In Stock
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case100-LQFP
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.15 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x20)
Memory Capacity4.5M (128K x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed133MHz
Format-MemoryRAM
Functional Description[1]
The CY7C1347F is a 3.3V, 128K by 36 synchronous-pipelined SRAM designed to support zero-wait-state secondary cache with minimal glue logic.
CY7C1347F I/O pins can operate at either the 2.5V or the 3.3V level, the I/O pins are 3.3V tolerant when VDDQ = 2.5V.
Features
• Fully registered inputs and outputs for pipelined operation
• 128K by 36 common I/O architecture
• 3.3V core power supply
• 2.5V/3.3V I/O operation
• Fast clock-to-output times
— 2.6 ns (for 250-MHz device)
— 2.6 ns (for 225-MHz device)
— 2.8 ns (for 200-MHz device)
— 3.5 ns (for 166-MHz device)
— 4.0 ns (for 133-MHz device)
• User-selectable burst counter supporting Intel® Pentium® interleaved or linear burst sequences
• Separate processor and controller address strobes
• Synchronous self-timed writes
• Asynchronous output enable
• JEDEC-standard 100-pin TQFP, 119-pin BGA and 165-pin fBGA packages
• “ZZ” Sleep Mode option and Stop Clock option
• Available in Industrial and Commercial temperature ranges
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback