74LS240N
74LS240N 74LS240N - Brand New Signetics Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74LS240N
74LS240N - Brand New Signetics Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74LS240N In Stock
Contact us
ManufacturerSignetics
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
General Description
These buffers/line drivers are designed to improve both the performance and PC board density of 3-STATE buffers/ drivers employed as memory-address drivers, clock driv ers, and bus-oriented transmitters/receivers. Featuring 400 mV of hysteresis at each low current PNP data line input, they provide improved noise rejection and high fanout outputs and can be used to drive terminated lines down to 133Ω.
Features
■3-STATE outputs drive bus lines directly
■PNP inputs reduce DC loading on bus lines
■Hysteresis at data inputs improves noise margins
■Typical IOL(sink current) 24 mA
■Typical IOH(source current) −15 mA
■Typical propagation delay times
Inverting 10.5 ns
Noninverting 12 ns
■Typical enable/disable time 18 ns
■Typical power dissipation (enabled)
Inverting 130 mW
Noninverting 135 mW
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback