UGF15JT-E3/45
Get Quote
Buy Now
UGF15JT-E3/45
UGF15JT-E3/45 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: UGF15JT-E3/45 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.090478 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageITO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr30μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.75V @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io15A
Reverse-Recovery-Time-trr50ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1.75 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current30 uA
If-Forward-Current15 A
Max-Surge-Current135 A
Recovery-Time50 ns
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback