NCP1230P65
NCP1230P65 NCP1230P65 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1230P65
NCP1230P65 - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1230P65 In Stock
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package7-PDIP
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.6V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.7 V ~ 18 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching65kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Control-Features-
Product Details
__
Low-Standby Power High Performance PWM Controller
**The NCP1230 represents a major leap towards achieving low standby power
Features
•Current−Mode Operation with Internal Ramp Compensation
•Internal High−Voltage Startup Current Source for Loss−Less Startup
•Extremely Low No−Load Standby Power
•Skip−Cycle Capability at Low Peak Currents
•Direct Connection to PFC Controller for Improved No−Load Standby Power
•Internal 2.5 ms Soft−Start
•Internal Leading Edge Blanking
•Latched Primary Overcurrent and Overvoltage Protection
•Short−Circuit Protection Independent of Auxiliary Level
•Internal Frequency Jittering for Improved EMI Signature
•+500 mA/−800 mA Peak Current Drive Capability
•Available in Three Frequency Options: 65 kHz, 100 kHz, and 133 kHz
•Direct Optocoupler Connection
•SPICE Models Available for TRANsient and AC Analysis
•This is a Pb−Free Device
Typical Applications
•High Power AC−DC Adapters for Notebooks, etc.
•Offline Battery Chargers
•Set−Top Boxes Power Supplies, TV, Monitors, etc.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback