DF10-31S-2DSA(62)
Get Quote
Buy Now
DF10-31S-2DSA(62)
DF10-31S-2DSA(62) - Brand New Hirose Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Manufacturer Part No: DF10-31S-2DSA(62) Out of Stock
Contact us
ManufacturerHIROSE
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
ColorBlack
SeriesDF10
PackagingBulk
TerminationSolder
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Connector-TypeReceptacle
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness3.9μin (0.10μm)
Number-of-Positions31 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing-
Fastening-Type-
Product Details
__
Reverse Voltage: 50 to 1000V Forward Current: 1.0A
Features
- Rating to 1000V PRV
- Ideal for printed circuit board
- Low forward voltage drop,high current capability
- Reliable low cost construction utilizing molded plastic technique results in inexpensive product
- The plastic material has UL flammability classification 94V-0
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback