FAN2509S285X
FAN2509S285X FAN2509S285X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
FAN2509S285X
FAN2509S285X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: FAN2509S285X In Stock
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6.5V
Current-Output50mA
Voltage-Output2.85V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.05V @ 50mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Description
Features
• Ultra Low Power Consumption
• 50 mV dropout voltage at 50 mA
• 25 µA ground current at 50 mA
• Enable/Shutdown Control
• SOT23-5 package
• Thermal limiting
• 300 mA peak current
Applications
• Cellular Phones and accessories
• PDAs
• Portable cameras and video recorders
• Laptop, notebook and palmtop computers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback