LM7812 (LM340T12)
LM7812 (LM340T12) LM7812 (LM340T12) - Brand New Panduit IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM7812 (LM340T12)
LM7812 (LM340T12) - Brand New Panduit IC Chips
Manufacturer Part No: LM7812 (LM340T12) In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryIC Chips
Description
The LM78XX is available in the TO-252, TO-220 & TO-263 packages,
Features
• Output Current of 1.5A
• Output Voltage Tolerance of 5%
• Internal thermal overload protection
• Internal Short-Circuit Limited
• No External Component
• Output Voltage 5.0V, 6V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V, 24V
• Offer in plastic TO-252, TO-220 & TO-263
• Direct Replacement for LM78XX
Applications
• Post regulator for switching DC/DC converter
• Bias supply for analog circuits
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback