TCN033Y222K-2
TCN033Y222K-2 TCN033Y222K-2 - Brand New TAIYO YUDEN IC Chips
Get Quote
Buy Now
TCN033Y222K-2
TCN033Y222K-2 - Brand New TAIYO YUDEN IC Chips
Manufacturer Part No: TCN033Y222K-2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryIC Chips
General Description
The MAX16122–MAX16125 pushbutton controllers with single-supply monitors monitor one or two pushbuttons and generate a hard reset signal if the buttons are pushed and held for a setup delay. These devices make it easy to “hide” the hard reset function in an existing pushbutton, such as a soft power switch. The devices operate from 1.6V to 5.5V and consume a quiescent current of only 5µA at 3V.
Benefts and Features
● Low Supply Current: < 5μA (typ) at 3V Over Temperature
● Precision Factory-Set VCC Monitoring Threshold for
1.8V, 2.5V, 3.3V, and 5V Supplies
● Fixed/Pin-Programmable or Resistor-Adjustable
Pushbutton Setup Delay
● Up to 2 Reset Outputs and 2 Debounced Pushbutton
Inputs
● Guaranteed RESET Valid for VCC Down to 0.95V
● Active-Low RESET Output (Push-Pull or Open-Drain)
● Immune to Short Power-Supply Transients
● 0.86mm x 1.27mm 6-Bump WLP Package
● -40°C to +125°C Operating Temperature Range
Applications
● Smartphones
● Tablet PCs
● eBook Readers
● Portable/Battery-Powered Equipment
● Glucose Monitors/Patient Monitors
● Portable Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback