AT24C32N-10SC-2.7
AT24C32N-10SC-2.7 AT24C32N-10SC-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
AT24C32N-10SC-2.7
AT24C32N-10SC-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: AT24C32N-10SC-2.7 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryIC Chips
CategoriesMemory
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Memory-TypeNon-Volatile
Memory-FormatEEPROM
TechnologyEEPROM
Memory-Size32Kb (4K x 8)
Clock-Frequency400kHz
Write-Cycle-Time-Word-Page10ms
Access-Time900ns
Memory-InterfaceI?C
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier-Device-Package8-SOIC
Base-Part-NumberAT24C32
Description
In addition, the entire family is available in 5.0V (4.5V to 5.5V), 2.7V (2.7V to 5.5V), 2.5V (2.5V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 5.5V) versions.
Features
• Low-Voltage and Standard-Voltage Operation
– 5.0 (VCC = 4.5V to 5.5V)
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 2.5 (VCC = 2.5V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• Low-Power Devices (ISB = 2 µA @ 5.5V) Available
• Internally Organized 4096 x 8, 8192 x 8
• 2-Wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 kHz (1.8V, 2.5V, 2.7V) and 400 kHz (5V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware Data Protection
• 32-Byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-Timed Write Cycle (10 ms max)
– Data Retention: 100 Years
– ESD Protection: >3,000V
• Automotive Grade and Extended Temperature Devices Available
• 8-Pin JEDEC PDIP, 8-Pin and 14-Pin JEDEC SOIC, 8-Pin EIAJ SOIC,
and 8-pin TSSOP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback