IS42S16400D-7TLI
IS42S16400D-7TLI IS42S16400D-7TLI - Brand New ISSI Memory
Get Quote
Buy Now
IS42S16400D-7TLI
IS42S16400D-7TLI - Brand New ISSI Memory
Manufacturer Part No: IS42S16400D-7TLI In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerISSI
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package54-TSOP II
Memory Capacity64M (4M x 16)
Memory-TypeSDRAM
Speed143MHz
Format-MemoryRAM
GENERAL DESCRIPTION
The 64Mb SDRAM is a high speed CMOS, dynamic random-access memory designed to operate in 3.3V memory systems containing 67,108,864 bits. Internally configured as a quad-bank DRAM with a synchronous interface. Each 16,777,216-bit bank is organized as 4,096 rows by 256 columns by 16 bits.
FEATURES
• Clock frequency: 166, 143 MHz
• Fully synchronous; all signals referenced to a positive clock edge
• Internal bank for hiding row access/precharge
• Single 3.3V power supply
• LVTTL interface
• Programmable burst length – (1, 2, 4, 8, full page)
• Programmable burst sequence: Sequential/Interleave
• Self refresh modes
• 4096 refresh cycles every 64 ms
• Random column address every clock cycle
• Programmable CAS latency (2, 3 clocks)
• Burst read/write and burst read/single write operations capability
• Burst termination by burst stop and precharge command
• Byte controlled by LDQM and UDQM
• Industrial temperature availability
• Package: 400-mil 54-pin TSOP II, 60-ball fBGA
• Lead-free package is available
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback