74LVC162245APVG
74LVC162245APVG 74LVC162245APVG - Brand New Integrated Circuit Systems Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
74LVC162245APVG
74LVC162245APVG - Brand New Integrated Circuit Systems Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: 74LVC162245APVG In Stock
Contact us
ManufacturerIntegrated Circuit Systems
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LVC
Product3-State Bus Transceiver
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.021175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-48
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Number-of-Channels16 Channels
Voltage-Supply2.7 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package48-SSOP
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low12mA, 12mA
Logic-TypeTransceiver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element8
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current10 uA
Part-#-Aliases74LVC162245A IDT74LVC162245APVG
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3 V
Logic-Family74LVC
Propagation Delay4.8 ns
DESCRIPTION
The 74LVC(H)162245A is a high-performance, low-power, low-voltage, Si-gate CMOS device, superior to most advanced CMOS compatible TTL families.
Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 V. These features allow the use of these devices as translators in a mixed 3.3 and 5 V environment.
The 74LVC(H)162245A is a 16-bit transceiver featuring non-inverting 3-state bus compatible outputs in both send and receive directions.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTETM flow-through standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• Inputs accept voltages up to 5.5 V
• Integrated 30 Ω termination resistors
• High-impedance when VCC = 0 V