311SM17-H58
Get Quote
Buy Now
311SM17-H58
311SM17-H58 - Brand New Honeywell Sensing and Productivity Solutions Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: 311SM17-H58 In Stock
Contact us
ManufacturerHoneywell Sensing and Productivity Solutions
Product CategorySnap Action, Limit Switches
SeriesSM
PackagingBulk
Current-Rating1A (AC/DC)
Termination-StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
Mounting-TypeChassis Mount
Features-
Ingress Protection Rating-
CircuitSPDT
Voltage-Rating-AC125V
Voltage-Rating-DC30V
Valve ActuatorLever, Straight
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque15gf
Release-Force2gf
Pretravel0.310" (7.9mm)
Differential-Travel0.110" (2.8mm)
Overtravel0.057" (1.45mm)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback