IDT12S60C
IDT12S60C IDT12S60C - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
IDT12S60C
IDT12S60C - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: IDT12S60C In Stock
Contact us
Manufacturerinfineon
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
MfrInfineon Technologies
SeriesthinQ!™
PackageBulk
Product-StatusActive
Diode-TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600 V
Current-Average-Rectified-Io12A
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.7 V @ 12 A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr0 ns
Current-Reverse-Leakage-Vr160 µA @ 600 V
Capacitance-Vr-F530pF @ 1V 1MHz
Mounting-TypeThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
Supplier-Device-PackagePG-TO220-2-2
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback