CY8C20466-24LQXIT
Get Quote
Buy Now
CY8C20466-24LQXIT
CY8C20466-24LQXIT - Brand New Cypress Semiconductor Application Specific Microcontrollers
Manufacturer Part No: CY8C20466-24LQXIT In Stock
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryApplication Specific Microcontrollers
SeriesCapSense® Controllers
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case32-UFQFN Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
ApplicationsCapacitive Sensing
InterfaceI2C, SPI
Voltage-Supply1.71 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-QFN (5x5)
Number-of-I-O28 I/O
Core-Processor
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH (32 kB)
Controller-SeriesCY8C20xx6
Product Details
__
1.8 V CapSense® Controller with SmartSense™ Auto-tuning 31 Buttons, 6 Sliders, Proximity Sensors
Features
■QuietZone™ Controller
❐Patented Capacitive Sigma Delta PLUS (CSD PLUS™) sensing algorithm for robust performance
❐High Sensitivity (0.1 pF) and best-in-class SNR performance to support:
• Overlay thickness of 15 mm for glass and 5 mm plastic
• Proximity Solutions
• Standardized user modules for overcoming noise
■Low power CapSense® block with SmartSense Auto-tuning
❐Low average power consumption –
• 28 µA/sensor in run time (wake-up and scan once every 125 ms)
❐SmartSense_EMC_PLUS Auto-Tuning
• Sets and maintains optimal sensor performance during run time
• Eliminates system tuningduring development and production
• Compensates for variations in manufacturing process
■Driven shield available on five GPIO pins
❐Delivers best-in class water tolerant designs
❐Robust proximity sensing in the presence of metal objects
❐Supports longer trace lengths
❐Max load of 100 pF (3 MHz)
■Powerful Harvard-architecture processor
❐M8C CPU with a max speed of 24 MHz
■Operating Range: 1.71 V to 5.5 V
❐Standby Mode 1.1 μA (Typ)
❐Deep Sleep 0.1 μA (Typ)
■Operating Temperature range: –40 o C to +85 o C
■Flexible on-chip memory
❐8 KB flash, 1 KB SRAM
❐16 KB flash, 2 KB SRAM
❐32 KB flash, 2 KB SRAM
❐50,000 flash erase/write cycles
❐Read while Write with EEPROM emulation
❐In-system programming simplifies manufacturing process
■4 Clock Sources
❐Internal main oscillator (IMO): 6/12/24 MHz
❐Internal low-speed oscillator (ILO) at 32 kHz for watchdog and sleep timers
❐External 32 KHz Crystal Oscillator
❐External Clock Input
■Programmable pin configurations
❐Up to 34 general-purpose I/Os (GPIOs)
❐Dual mode GPIO (Analog and Digital)
❐High sink current of 25 mA per GPIO
• Max sink current 120 mA for all I/Os combined
❐Source Current
• 5 mA on ports 0 and 1
• 1 mA on ports 2,3 and 4
❐Configurable internal pull-up, high-Z and open drain modes
❐Selectable, regulated digital I/O on port 1
❐Configurable input threshold on port 1
■Versatile Analog functions
❐Internal analog bus supports connection of multiple sensors to form ganged proximity sensor
❐Internal Low-Dropout voltage regulator for high power supply rejection ratio (PSRR)
■Additional system resources
❐I2C Slave:
• Selectable to 50 kHz, 100 kHz, or 400 kHz
• Selectable Clock stretch or Forced Nack Mode
• I2C wake from sleep with Hardware address match
❐12 MHz (Configurable) SPI master and slave
❐Three 16-bit timers
❐Watchdog and sleep timers
❐Integrated supervisory circuit
❐10-bit incremental analog-to-digital converter (ADC) with internal voltage reference
❐Two general-purpose high speed, low power analog comparators
■Complete development tools
❐Free development tool (PSoC Designer™)
■Sensor and Package options
❐10 Sensing Inputs – 16-pin QFN, 16-pin SOIC
❐16 Sensing Inputs – 24-pin QFN
❐24 Sensing Inputs – 30-pin WLCSP[1]
❐25 Sensing Inputs – 32-pin QFN
❐31 Sensing Inputs – 48-pin QFN
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback