MAX8875EUK50
MAX8875EUK50 MAX8875EUK50 - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MAX8875EUK50
MAX8875EUK50 - Brand New Maxim Integrated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MAX8875EUK50 In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
MfrAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
General Description
The MAX8875 low-dropout linear regulator operates from a +2.5V to +6.5V input range and delivers up to 150mA. A P-channel MOSFET pass transistor allows its 85µA supply current to remain independent of the load, making this device ideal for battery-operated portable equipment such as PCS phones, cellular phones, cordless phones, and modems.
The MAX8875 features a power-OK (POK) output that indicates when the output is out of regulation. The device is available in several preset output voltage versions: 5.0V, 3.3V, 3.0V, 2.7V, 2.5V, or 1.5V. Other features include 1µA (max) shutdown current, short-circuit protection, thermal shutdown protection, and reverse-battery protection. The device comes in a miniature 5-pin SOT23 package.
Features
♦ Power-OK Output
♦ Small Output Capacitor (1µF ceramic)
♦ Preset Output Voltages (±1% accuracy)
♦ Guaranteed 150mA Output Current
♦ 85µA No-Load Supply Current
♦ Low 110mV Dropout at 100mA Load (165mV at 150mA load)
♦ Thermal-Overload and Short-Circuit Protection
♦ Reverse-Battery Protection
♦ 60dB PSRR at 100Hz
♦ 1µA max Shutdown Current
Applications
PCS Telephones
Hand-Held Instruments
Cellular Telephones
Palmtop Computers
Cordless Telephones
Electronic Planners
PCMCIA Cards
Modems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback