MPC5125YVN400
MPC5125YVN400 MPC5125YVN400 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MPC5125YVN400
MPC5125YVN400 - Brand New NXP Semiconductors Microcontrollers
Manufacturer Part No: MPC5125YVN400 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesMPC51xx
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.060451 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTEPBGA-516
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier-Device-Package324-TEPBGA (23x23)
Memory-TypeL1 Cache SRAM
Number-of-I-O64 I/O
Speed400MHz
EEPROM-Size-
Core-Processore300
RAM-Size32K x 8
Program MemoryROMless
PeripheralsDMA, WDT
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.08 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size-
Data-Converters-
Oscillator-TypeExternal
Bus width1 Core
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.4 V
Interface-TypeCAN Ethernet I2C USB
Coree300
Processor-Seriese300
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency400 MHz
L1-Cache-Instruction-Memory32 kB
L1-Cache-Data-Memory32 kB
Data-RAM-Size128 kB
I-O-Voltage1.8 V 2.5 V 3.3 V
Watchdog-TimersWatchdog Timer
MPC5125YVN400 Description
MPC5125YVN400 Features
• Improves connectivity with other emerging systems, such as adaptive cruise control
• Removes the large vacuum servo to allow flexible installation
• Features an anti-lock braking system (ABS) without feedback from the pedal
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback