LP3965ESX-2.5
LP3965ESX-2.5 LP3965ESX-2.5 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3965ESX-2.5
LP3965ESX-2.5 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3965ESX-2.5 In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Voltage-InputUp to 7V
Current-Output1.5A
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.38V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min2A
◆ Ultra-Low-Noise for RF Application
◆ 2V- 6V Input Voltage Range
◆ Low Dropout : 220mV @ 300mA
◆ 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V 3.0V and 3.3V Fixed
◆ 300mA Output Current, 550A Peak Current
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback