LM3Z6V8T1G 6.8V
LM3Z6V8T1G 6.8V LM3Z6V8T1G 6.8V - Brand New LRC IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM3Z6V8T1G 6.8V
LM3Z6V8T1G 6.8V - Brand New LRC IC Chips
Manufacturer Part No: LM3Z6V8T1G 6.8V In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerLRC
Product CategoryIC Chips
Description
Application areas include transducer amplifiers, dc gain blocks and all the conventional op amp circuits which now can be more easily implemented in single power supply systems. For example, the LM358 series can be directly operated from the standard +5V power supply voltage which is used in digital systems and will easily provide the required interface electronics without requiring an additional ±15V power supply.
Features
• Internally frequency compensated for unity gain
• Large dc voltage gain: 100 dB
• Very low supply current drain (500μA); essentially independent of supply voltage
• Wide bandwidth (unity gain): 1MHz (temperature compensated)
• Input common-mode voltage range includes ground
• Differential input voltage range equal to the power supply voltage
• Low input offset voltage: 2mV
• Wide power supply range:
o Single supply: 3V to 32V
o Dual supplies: ±1.5V to ±16V
• Large output voltage swing: 0V to V+ - 1.5V
• SOP-8L packaging
• “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Eliminates the need for dual supplies
• Compatible with all forms of logic
• Two internally compensated op amps
• Low power drain ideal for battery operation
• Allows direct sensing near GND
• VOUT can swing to GND
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback