NCP1011AP130G
NCP1011AP130G NCP1011AP130G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1011AP130G
NCP1011AP130G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1011AP130G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
SeriesNCP1011
PackagingTube
Unit-Weight0.030018 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-7
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package7-PDIP
Watt19W
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sYes
Voltage-Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd8.5 V ~ 10 V
Duty-Cycle67%
Frequency-Switching130kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Over Voltage
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating-Supply-Voltage- 0.3 V to + 10 V
Switching-Frequency143 kHz
Duty-Cycle-Max72 %
**The NCP101X series integrates a fixed−frequency current−mode controller
and a 700 V MOSFET. Housed in a PDIP−7, PDIP−7 Gull Wing, or SOT−223 package, the NCP101X offers everything needed to build a rugged and low−cost power supply, including soft−start, frequency jittering, short−circuit protection, skip−cycle, a maximum peak current setpoint and a Dynamic Self−Supply (no need for an auxiliary winding).**
Unlike other monolithic solutions, the NCP101X is quiet by nature: during nominal load operation, the part switches at one of the available frequencies (65 − 100 − 130 kHz). When the current setpoint falls below a given value, e.g. the output power demand diminishes, the IC automatically enters the so−called skip−cycle mode and provides excellent efficiency at light loads. Because this occurs at typically 1/4 of the maximum peak value, no acoustic noise takes place. As a result, standby power is reduced to the minimum without acoustic noise generation.
Features
• Built−in 700 V MOSFET with Typical RDSon of 11Ω and 22Ω
• Large Creepage Distance Between High−Voltage Pins
• Current−Mode Fixed Frequency Operation: 65 kHz – 100 kHz − 130 kHz
• Skip−Cycle Operation at Low Peak Currents Only: No Acoustic Noise!
• Dynamic Self−Supply, No Need for an Auxiliary Winding
• Internal 1.0 ms Soft−Start
• Latched Overvoltage Protection with Auxiliary Winding Operation
• Frequency Jittering for Better EMI Signature
• Auto−Recovery Internal Output Short−Circuit Protection
• Below 100 mW Standby Power if Auxiliary Winding is Used
• Internal Temperature Shutdown
• Direct Optocoupler Connection
• SPICE Models Available for TRANsient Analysis
• Pb−Free Packages are Available*
Typical Applications
• Low Power AC/DC Adapters for Chargers
• Auxiliary Power Supplies (USB, Appliances, TVs, etc.)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback