LM1117LD-3.3/NOPB
LM1117LD-3.3/NOPB LM1117LD-3.3/NOPB - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LM1117LD-3.3/NOPB
LM1117LD-3.3/NOPB - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LM1117LD-3.3/NOPB In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLM1117-3.3
ProductLow Dropout Linear Regulator
TypeLow Dropout Positive Regulator
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000384 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseWSON-8
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-WSON (4x4)
Voltage-InputUp to 15V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output800mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.2V @ 800mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min800mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX15 V
Output-Current1.5 A
Input-Voltage-MIN2.6 V
Load-Regulation1 mV
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 1 %
Ib-Input-Bias-Current5 mA
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage1.1 V at 100 mA 1.15 V at 500 mA 1.2 V at 800 mA
Dropout-Voltage-Max1.2 V at 100 mA 1.25 V at 500 mA 1.3 V at 800 mA
Line-Regulation1 mV
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)75 dB
Description
The LM1117 series of positive adjustable and fixed regulators are designed to provide 1A with high efficiency. All internal circuitry is designed to operate down to 1.4V input to output differential. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low-voltage IC application such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply, and other applications such as VGA cards.
Features
● Adjustable or Fixed Output
● Output Current of 1A
● Low Dropout, 1.4V max at 1A Output Current
● Good Noise Rejection
● Output Current Limiting
● Built-in Thermal Shutdown
● Fast Transient Response
● Pb-free lead plating package
● Can operate using MLCCs in the capacitance range of 2μF to 10μF
Applications
● High Efficiency Linear Regulators
● Post Regulators for Switching Supplies
● Adjustable Power Supply
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback