53RAA-R25-A20L
53RAA-R25-A20L 53RAA-R25-A20L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Get Quote
Buy Now
53RAA-R25-A20L
53RAA-R25-A20L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: 53RAA-R25-A20L In Stock
Mounting-TypePanel Mount
Watt1W
TaperLinear
Resistance-Ohms100k
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±150ppm/°C
Adjustment-Type-
Valve ActuatorSlotted
Actuator-Length0.984" (25.00mm)
Resistive-MaterialCermet
Actuator-Diameter0.236" (6.00mm)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback