RT8008-3.3
RT8008-3.3 RT8008-3.3 - Brand New GP/RICHTEK IC Chips
Get Quote
Buy Now
RT8008-3.3
RT8008-3.3 - Brand New GP/RICHTEK IC Chips
Manufacturer Part No: RT8008-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerGP/RICHTEK
Product CategoryIC Chips
General Description
The RT8008 is a high-efficiency pulse-width-modulated (PWM) step-down DC/DC converter. Capable of delivering 600mA output current over a wide input voltage range from 2.5V to 5.5V, the RT8008 is ideally suited for portable electronic devices that are powered from 1-cell Li-ion battery or from other power sources within the range such as cellular phones, PDAs and handy- terminals.
Features
- 2.5V to 5.5V Input Range
- Adjustable Output From 0.6V to VIN
- 1.0V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V and 3.3V Fixed/Adjustable Output Voltage
- 600mA Output Current, 1A Peak Current
- 95% Efficiency
- No Schottky Diode Required
- 1.5MH- Fixed Frequency PWM Operation
- Small SOT-23-5 and TSOT-23-5 Package
- RoHS Compliant and 100% Lead (Pb)-Free
Applications
- Cellular Telephones
- Personal Information Appliances
- Wireless and DSL Modems
- MP3 Players
- Portable Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback