NCV8664DT33RKG
NCV8664DT33RKG NCV8664DT33RKG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
NCV8664DT33RKG
NCV8664DT33RKG - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: NCV8664DT33RKG In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAutomotive, AEC-Q100
ProductLDO Regulators
TypeLow Dropout Linear Regulator
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.012346 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDPAK-3
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageDPAK-3
Voltage-Input4.5 V ~ 45 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min150mA
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Operating-Supply-Current22 uA
Input-Voltage-MAX45 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN4.5 V
Load-Regulation5 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Ib-Input-Bias-Current21 uA
Quiescent-Current29 uA
Reference-Voltage1.3 V
Dropout-Voltage1.266 V
Dropout-Voltage-Max1.266 V at 100 mA
Line-Regulation5 mV
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)67 dB
Output-Voltage-Range-
Very Low Iq Low Dropout Linear Regulator
**The NCV8664 is a precision 3.3 V and 5.0 V fixed output, low dropout
integrated voltage regulator with an output current capability of 150 mA. Careful management of light load current consumption, combined with a low leakage process, achieve a typical quiescent current of 22 μA.**
The output voltage is accurate within ±2.0%, and maximum dropout voltage is 600 mV at full rated load current.
Features
• 3.3 V, 5.0 V Fixed Output
• ±2.0% Output Accuracy, Over Full Temperature Range
• 30 μA Maximum Quiescent Current at IOUT = 100 μA
• 600 mV Maximum Dropout Voltage at 150 mA Load Current
• Wide Input Voltage Operating Range of 4.5 V to 45 V
• Internal Fault Protection
♦ −42 V Reverse Voltage
♦ Short Circuit/Overcurrent
♦ Thermal Overload
• NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site
and Control Changes
• AEC−Q100 Qualified
• EMC Compliant
• These are Pb−Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback