PIC16F1829T-I/SS
PIC16F1829T-I/SS PIC16F1829T-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1829T-I/SS
PIC16F1829T-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1829T-I/SS In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
ProductMCU
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.016000 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SSOP
Number-of-I-O17 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Data-ConvertersA/D 12x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels12 ADC Channels
Input/output18 I/O
Data-RAM-Size1 kB
Data-ROM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Product Details
__
Description :
The Microchip PIC16F1829T-I/SS is a low-power, 8-bit microcontroller with 14KB of Flash memory, 32MHz of operating frequency, and 20-SSOP package. It is designed for applications requiring low power consumption and high performance. It features Microchip's PIC® XLP™ mTouch™ technology, which provides a low-power, capacitive touch sensing solution.
Features :
• 8-bit microcontroller with 14KB of Flash memory
• 32MHz of operating frequency
• 20-SSOP package
• Low-power, capacitive touch sensing solution with PIC® XLP™ mTouch™ technology
• Low-power consumption
• High performance
Applications :
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback