MC74VHC1GT125DF2
MC74VHC1GT125DF2 MC74VHC1GT125DF2 - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
MC74VHC1GT125DF2
MC74VHC1GT125DF2 - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: MC74VHC1GT125DF2 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHC
PackagingCut Tape (CT)
Package-Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply3 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-PackageSC-70
Number-of-Elements1 Element
Current-Output-High-Low8mA, 8mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element1
Product Details
__
Noninverting 3-State Buffer
**The MC74VHC1G125 / MC74VHC1GT125 is a single non−inverting 3−state
The internal circuit is composed of three stages, including a buffered 3−state output which provides high noise immunity and stable output. The input structures provide protection when voltages up to 5.5 V are applied, regardless of the supply voltage. This allows the device to be used to interface 5 V circuits to 3 V circuits. The output structures also provide protection when VCC = 0 V and when the output voltage exceeds VCC. These input and output structures help prevent device destruction caused by supply voltage − input/output voltage mismatch, battery backup, hot insertion, etc.
Features
• Designed for 2.0 V to 5.5 V VCC Operation
• 3.5 ns tPD at 5 V (typ)
• Inputs/Outputs Over−Voltage Tolerant up to 5.5 V
• IOFF Supports Partial Power Down Protection
• Source/Sink 8 mA at 3.0 V
• Available in SC−88A, SC−74A, TSOP−5, SOT−553, SOT−953 and UDFN6 Packages
• Chip Complexity < 100 FETs
• NLV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q100
Qualified and PPAP Capable
• These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback