SRP1040-3R3M
SRP1040-3R3M SRP1040-3R3M - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
SRP1040-3R3M
SRP1040-3R3M - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: SRP1040-3R3M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSRP1040
ProductPower Inductors
Type-
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating10A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 150 C
Height4.2 mm
Length11.8 mm
Width10.5 mm
Package-Case11.8 mm x 10.5 mm x 4.2 mm
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.465" L x 0.413" W (11.80mm x 10.50mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.165" (4.20mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency3.3μH
DC resistance (DCR)10 mOhm Max
Core MaterialsIron
Current-Saturation14A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Part-#-AliasesSRP1040-3R3M
Maximum-DC-Current10 A
Maximum-DC-Resistance10 Ohms
Core-MaterialIron
Product Details
__
Reverse Voltage - 50 to 800 Volts Forward Current - 1.0 Ampere
FEATURES
♦ Plastic package has Underwriters Laboratory
Flammability Classification 94V-0
♦ High surge current capability
♦ Construction utilizes void-free molded plastic technique
♦ 1.0 Ampere operation at TA=55°C with no thermal runaway
♦ Fast switching for high efficiency
♦ High temperature soldering guaranteed: 250°C/10 seconds 0.375" (9.5mm) lead length, 5 lbs. (2.3kg) tension
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback