VND5E025MKTR-E
VND5E025MKTR-E VND5E025MKTR-E - Brand New STMicroelectronics Power Distribution Switches
Get Quote
Buy Now
VND5E025MKTR-E
VND5E025MKTR-E - Brand New STMicroelectronics Power Distribution Switches
Manufacturer Part No: VND5E025MKTR-E In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryPower Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
ProductDriver ICs - Various
TypeDual Channel High Side Driver
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePowerSSO-24
Input-TypeNon-Inverting
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Output-TypeN-Channel
FeaturesAuto Restart
InterfaceOn/Off
Supplier-Device-PackagePowerSSO-24
Ratio of output to input1899/12/30 1:01:00
Number-of-Outputs2 Outputs
Voltage-Supply-Vcc-VddNot Required
Fault-ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Output-ConfigurationHigh Side
Rds-On-Typ25 mOhm (Max)
Voltage-Load4.5 V ~ 28 V
Current-Output-Max43A
Switch-TypeGeneral Purpose
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current3 mA
Output-Current60 A
Supply-Voltage-Max41 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Number-of-Drivers2 Driver
Product Details
__
STMicroelectronics' VND5E025MKTR-E is a dual N-Channel power MOSFET designed for medium voltage, high current and high speed switching applications. This MOSFET is designed for high-efficiency systems, such as dedicated DC-DC converters, motor control, automotive off-board lighting, and others. It offers a maximum drain-source voltage of 600V, a maximum drain-source current of 25A, and a fast switching speed of 4.0nC. Additionally, it features low parasitic inductances and low gate charge, low RDS (ON) and extreme dV/dt immunity. This MOSFET is part of ST's STripFET VI series, which has been optimized for isolated and non-isolated DC-DC applications.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback