PIC16F1825-E/SL
PIC16F1825-E/SL PIC16F1825-E/SL - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1825-E/SL
PIC16F1825-E/SL - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1825-E/SL In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
ProductMCU
PackagingTube
Unit-Weight0.011923 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-14
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package14-SOIC
Number-of-I-O11 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI USART
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.3 V
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels8 ADC Channels
Input/output12 I/O
Data-RAM-Size1024 B
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
PIC16F1825-E/SL Description
The PIC16F1825-E/SL is an enhanced mid-range PIC16 family 8-bit powerful (200 nanosecond instruction execution) yet easy-to-program CMOS flash based Microcontroller packs powerful PIC®(RISC) architecture. This product offer all of the advantages of the well recognized mid-range x14 architecture with standardized features including 14kB of addressable program memory size, 1024bytes of data memory size, 12 general-purpose I/O pins, two comparators and 8-channel 10-bit analog-to-digital (A/D) converter. This device operates at a maximum frequency of 8MHz with wide operating voltage of 1.8 to 5.5V.
PIC16F1825-E/SL Features
Four 8-bit timers
One 16-bit timer
Extended watchdog timer (EWDT)
Enhanced power-On/Off-Reset
CVREF can be used as 5-bit DAC
MI2C, SPI, EUSART w/auto baud
16 level hardware stack
2 (16-bit) file select registers
Brown-out reset (BOR)
In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™)
On board in-circuit debug
256bytes of EEPROM data memory
49 (14-bit wide) easy instructions to learn
Hardware interrupt handling with content save
Flash program memory with self read/write capability
Internal 32MHz oscillator
Integrated capacitive mTouch sensing module
Data signal modulator for generation of custom bit streams
2 ECCP & 2 CCP (Enhanced/Capture Compare PWM)
PIC16F1825-E/SL Applications
Lighting
Medical
Security
Industrial, Automotive
Consumer Electronics
Motor Drive & Control
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback