72PR100LF
72PR100LF 72PR100LF - Brand New BI Technologies / TT Electronics Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
72PR100LF
72PR100LF - Brand New BI Technologies / TT Electronics Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 72PR100LF In Stock
Contact us
ManufacturerBI Technologies / TT Electronics
Product CategoryTrimmer Potentiometers
Series72
PackagingBulk
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.187" H (9.53mm x 9.53mm x 4.75mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms100
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns1 Turn
Resistive-MaterialCermet
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback