E2E-X18ME1-M1J 0.3M
E2E-X18ME1-M1J 0.3M E2E-X18ME1-M1J 0.3M - Brand New Omron Automation and Safety Proximity Sensors
Get Quote
Buy Now
E2E-X18ME1-M1J 0.3M
E2E-X18ME1-M1J 0.3M - Brand New Omron Automation and Safety Proximity Sensors
Manufacturer Part No: E2E-X18ME1-M1J 0.3M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Proximity Sensors
Contact us
ManufacturerOmron Automation and Safety
Product CategoryProximity Sensor
SeriesE2E
Mounting-StylePanel
Termination-StyleCable with Connector
Package-CaseCylinder, Threaded - M30
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Output-TypeNPN-NO, 3-Wire
Ingress Protection RatingIP67
Voltage-Supply10 VDC ~ 40 VDC
Sensing-MethodInductive
Output-ConfigurationNPN
Sensor-TypeInductive
Material-BodyNickel-Plated Brass
ShieldingUnshielded
Sensing-Distance0.709" (18mm)
Frequency Response100Hz
IndicatorLED
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage10 V to 40 V
Description-FunctionNO
Operating-Supply-Current13 mA
Part-#-AliasesE2EX18ME1M1J03M E2EX18ME1M1J03MQ
Barrel-SizeM30
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback