CY7C1362B-166AJCT
CY7C1362B-166AJCT CY7C1362B-166AJCT - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
CY7C1362B-166AJCT
CY7C1362B-166AJCT - Brand New Cypress Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: CY7C1362B-166AJCT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Functional Description
Features
• Supports bus operation up to 225 MHz
• Available speed grades are 225, 200 and 166 MHz
• Registered inputs and outputs for pipelined operation
• 3.3V core power supply
• 2.5V/3.3V I/O operation
• Fast clock-to-output times
— 2.8 ns (for 225-MHz device)
— 3.0 ns (for 200-MHz device)
— 3.5 ns (for 166-MHz device)
• Provide high-performance 3-1-1-1 access rate
• User-selectable burst counter supporting Intel Pentium® interleaved or linear burst sequences
• Separate processor and controller address strobes
• Synchronous self-timed writes
• Asynchronous output enable
• Single Cycle Chip Deselect
• Offered in JEDEC-standard 100-pin TQFP, 119-ball BGA and 165-Ball fBGA packages
• TQFP Available with 3-Chip Enable and 2-Chip Enable
• IEEE 1149.1 JTAG-Compatible Boundary Scan
• “ZZ” Sleep Mode Option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback