VLS201610ET-6R8M
VLS201610ET-6R8M VLS201610ET-6R8M - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
VLS201610ET-6R8M
VLS201610ET-6R8M - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: VLS201610ET-6R8M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryFixed Inductors
SeriesVLS
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating530mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height0.95 mm
Length2 mm
Width2 mm
Package-Case2016 metric
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.037" (0.95mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Test-Frequency1 MHz
Inductance-Frequency6.8μH
DC resistance (DCR)840 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation530mA
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test1MHz
Maximum-DC-Current590 mA
Maximum-DC-Resistance840 mOhms
Product Details
__
Overview of the VLS-E Series
FEATURES
Magnetic shield type wound inductor for power circuits.
Low-profile product lineup with max. heights of 0.8mm, 0.95mm, 1.0mm, 1.2mm, and 1.5mm allowing for different usages.
High magnetic shield construction and compatible with high-density mounting.
APPLICATION
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback