FA5501N-D1-TE1
FA5501N-D1-TE1 FA5501N-D1-TE1 - Brand New FUJ IC Chips
Get Quote
Buy Now
FA5501N-D1-TE1
FA5501N-D1-TE1 - Brand New FUJ IC Chips
Manufacturer Part No: FA5501N-D1-TE1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerFUJ
Product CategoryIC Chips
Description
FA5500A/FA5501A are control ICs for a power factor correction converter using critical conduction mode of operation. This IC uses a CMOS device with high dielectric strength (30V) to implement low power consumption. These ICs contain compensated current sense comparator for light load and open/short protection at feedback (FB) pin. Compensated current sense comparator for light load keeps output voltage constant from no-load to full-load. Open/short protection at FB pin
stops output pulses when voltage divider to detect output voltage becomes fault.
Features
• Low current consumption by CMOS process Start-up : 20µA(max.), Operating : 1mA(typ.)
• Drive circuit for connecting a power MOSFET directly
• Output peak current, source : 500mA, sink : 1000mA
• Compensated current sense comparator for light load
• Open/short protection at feedback (FB) pin
• Undervoltage Lockout
FA5500A: 11.5V ON / 9V OFF FA5501A:13V ON / 9V OFF
• Overvoltage protection
• Restart timer
• Package: DIP-8 / SOP-8
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback