NCP1217D100R2G
NCP1217D100R2G NCP1217D100R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1217D100R2G
NCP1217D100R2G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1217D100R2G In Stock
SeriesNCP1217
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.005044 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8 Narrow
Operating-Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOIC
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up12.8V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.6 V ~ 16 V
Duty-Cycle74%
Frequency-Switching100kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating-Supply-Voltage16 V
Output-Current500 mA
Switching-Frequency100 kHz
Fall-Time20 ns
Rise-Time60 ns
Duty-Cycle-Max74 %
• Internal 1.0 ms Soft-Start (NCP1217A Only)
• Limited Duty-Cycle to 50% (NCP1217A Only)
• Internal Temperature Shutdown
• 500 mA Peak Current Capability
• Fixed Frequency Versions at 65 kHz, 100 kHz and 133 kHz
• These are Pb-Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback