LTC3412AIFE#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LTC3412AIFE#TRPBF
LTC3412AIFE#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC3412AIFE#TRPBF In Stock
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package16-TSSOP-EP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching300kHz ~ 4MHz
Current-Output3A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage0.8V
Voltage-Output-Max5V
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min2.25V
Voltage-Input-Max5.5V
DESCRIPTION
The LTC® 3412A is a high efficiency monolithic synchronous, step-down DC/DC converter utilizing a constant
frequency, current mode architecture. It operates from an input voltage range of 2.25V to 5.5V and provides a
regulated output voltage from 0.8V to 5V while deliver ing up to 3A of output current.
FEATURES
■ High Effi ciency: Up to 95%
■ 3A Output Current
■ Low Quiescent Current: 64μA
■ Low RDS(ON)Internal Switch: 77mΩ
■ 2.25V to 5.5V Input Voltage Range
■ Programmable Frequency: 300KHz to 4MHz
■ ±2% Output Voltage Accuracy
■ 0.8V Reference Allows Low Output Voltage
■ Selectable Forced Continuous/Burst Mode® Operation with Adjustable Burst Clamp
■ Synchronizable Switching Frequency
■ Low Dropout Operation: 100% Duty Cycle
■ Power Good Output Voltage Monitor
■ Overtemperature Protected
■ Available in 16-Lead Exposed Pad TSSOP and QFN Packages
APPLICATIONS
■ Point-of-Load Regulation
■ Notebook Computers
■ Portable Instruments
■ Distributed Power Systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback