STTH2002DI
STTH2002DI STTH2002DI - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STTH2002DI
STTH2002DI - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STTH2002DI In Stock
SeriesSTTH2002
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2 Insulated, TO-220AC
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC ins
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 20A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io20A
Reverse-Recovery-Time-trr40ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.15 V at 25 A
Vr-Reverse-Voltage200 V
Ir-Reverse-Current10 uA
If-Forward-Current20 A
Max-Surge-Current175 A
Recovery-Time40 ns
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Suited for SMPS
■ Low losses
■ Low forward and reverse recovery times
■ Low leakage current
■ High junction temperature
■ Insulated package: TO-220FPAB
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback