M21214-13P
M21214-13P M21214-13P - Brand New MINDSPEED IC Chips
Get Quote
Buy Now
M21214-13P
M21214-13P - Brand New MINDSPEED IC Chips
Manufacturer Part No: M21214-13P In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMINDSPEED
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
GPRS/GSM SINGLE-CHIP BASEBAND PROCESSOR
FEATURES
• Single 200-pin FBGA device (13 mm × 13 mm)
• GSM voice handset capabilities: FR/EFR/AMR/HR
• Data capability (one to five slots, up to four RX/4 TX slots)
• GPRS (multislot Class 10) up to 84.4 Kbps
• HSCSD (multislot Class 10) up to 57.6 Kbps
• GSM single slot up to 14.4 Kbps
• Multivoltage SIM, PCMCIA, and IrDA compliant interfaces
• Extremely low-power design: 3V I/O and 2V core
• Three UART serial ports for data/fax/testing
• Flexible RF transceiver control interface:
• Integrated PA controller
• APC DAC with ramping RAM
• Support straight or multiplexed I and Q
• Schedule-based programmable serial control
• Power/cost-flexible audio circuitry
• Noise suppression and echo cancellation for speakerphone and car phone environments
• Sidetone/microphone amplification control
• High-output speaker driver
• Flexible clock rates for processors (0 to 52 MHz)
• Real-time clock and alarm
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback